» سلامتی » تفاوت متخصص قلب و جراح قلب را بشناسید
cardiologist in karaj zxa5 jpg
سلامتی

تفاوت متخصص قلب و جراح قلب را بشناسید

اکتبر 17, 2023 80124

تفاوت متخصص قلب و جراح قلب چیست؟ قلب یکی از مهمترین اعضای بدن است که در برخی مواقع ممکن است با مشکلات یا اختلالاتی مواجه شود، در این مواقع افراد همیشه به دنبال بهترین پزشک و متخصص قلب می‌گردند تا از ایجاد خطرات جدی‌تر جلوگیری کنند.

 ممکن است تاکنون این سوال بارها ذهن شما را درگیر کرده باشد که تفاوت متخصص قلب و جراح قلب در چیست. در صورتی که با مشکلات قلبی مواجه شدیم باید به کدام یک مراجعه کنیم؟ به طور کلی تفاوت‌های مختلفی از جمله میزان تحصیلات و تخصص‌های کسب شده بین متخصص قلب و جراح قلب وجود دارد که همین موضوع سبب تفاوت این دو با یکدیگر شده است. در ادامه این مطلب از کلینیک زاینده رود ( https://zrhclinic.com/) توضیحات بیشتری در مورد حرفه و وظایف هر کدام از متخصصین قلب و جراحان قلب عنوان می‌کنیم.

 مشاور قلب در اصفهان

متخصص قلب کیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت متخصص قلب و جراح قلب بهتر است در مورد این که متخصص قلب کیست، بیشتر بدانید. به طور کلی تخصص قلب را می‌توانیم یک رشته تخصصی بالینی معرفی کنیم که در آن تمامی موارد و اطلاعات در مورد پیشگیری، تشخیص و درمان بیماران مبتلا به انواع مشکلات و بیماری‌های سطحی یا پیشرفته قلب، آموزش داده می‌شود.

 متخصصین قلب با انواع اختلالات قلبی سر و کار داشته و به طور کامل روش درمان و تشخیص بیماری‌ها و اختلالات مادرزادی یا اکتسابی قلب را یاد می‌گیرند. در حال حاضر در دانشکده‌های پزشکی، متخصصین قلب، تمامی بیماری‌های مرتبط با شریان‌ها، رگ‌ها و تمامی قسمت‌های داخلی و بیرونی قلب را آموزش دیده و به همین دلیل می‌توانند تمامی مشکلات قلبی را تشخیص داده و راه درمانی برای آن پیدا کنند.

 بسیاری از افراد برای گرفتن نوار قلب در اصفهان یا انجام کارهایی مانند اکو، اسکن و سایر موارد این چنینی به نزد متخصصان قلب و عروق مراجعه می‌کنند. به طور کلی طول دوره آموزشی برای اخذ مدرک تخصص قلب ۴ سال است که در این زمان پزشک دوره‌های مختلفی را آموزش دیده و می‌تواند اقدام به انجام معاینه و سازماندهی کامل بیماران کند. پس در نظر داشته باشید برای چکاپ سالیانه یا اطلاع از وضعیت کلی قلب و کارکرد آن، بهتر است در ابتدا به متخصص قلب مراجعه کنید.

وظایف متخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق دارای وظایف مختلف و متعددی است که همین وظایف می‌تواند سبب نجات جان افراد از ابتلا به بیماری‌ها یا سکته‌های قلبی خطرناک شود. از مهم‌ترین وظایف متخصصین قلب و عروق که باید قبل از توضیح تفاوت متخصص قلب و جراح قلب بدانید، می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 1. متخصصین قلب و عروق در ابتدا باید اقدام به نوشتن آزمایش و تست‌های مربوطه و لازم برای تعیین وضعیت قلب بیماران کنند.
 2. پزشک برای اطمینان بیمار و پیشگیری از نگرانی‌ او، باید به طور ذهنی، بیماری فرد را حدس زده و اقدامات پیشگیرانه و لازم را جهت جلوگیری از استرس یا گسترش بیماری مراجعه کننده، انجام دهد.
 3. پس از انجام آزمایش یا تست نوار قلب توسط بیمار، وظیفه متخصص قلب و عروق این است که به خوبی آزمایش‌ها را بررسی کرده و معاینات فیزیکی لازم را روی بیمار انجام دهد؛ علاوه بر این، در صورتی که وضعیت بیمار وخیم بهتر است او را به صورت اورژانسی و موقت بستگی بستری کند.
 4. پس از اینکه از وضعیت بیمار مطلع شد باید اقدام به ایجاد پرونده پزشکی برای بیمار نماید.

از مهم‌ترین وظایف متخصص قلب و عروق، می‌توان اتخاذ تصمیم درست و به موقع در مورد انتخاب روش درمانی صحیح ذکر کنیم؛ به صورتی که برای بیمارانی که وضعیت آنها وخیم است باید بتواند نوع دارو و مدت زمان مصرف آن را به خوبی تشخیص دهد.

 بهترین دکتر قلب در اصفهان - کلینیک زاینده رود

جراح قلب کیست؟

جراحان قلب به پزشکان عمومی گفته می‌شود که پس از گذراندن دوره خود، وارد دوره رزیداسیون جراحی شده و به مدت ۵ تا ۷ سال تحصیل می‌کنند. به طور کلی وظیفه جراح قلب جراحی و درمان بیماری‌های مربوط به قلب و عروق و رفع مشکلات رگ‌های قلب است. البته جراحان قلب مشکلات سایر قسمت‌های بدن مانند مری و ریه‌ها را نیز بررسی و برطرف می‌کنند. در کنار اهمیت اطلاع از تفاوت متخصص قلب و جراح قلب، بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که تمامی جراحان قلب باید بتوانند مهارت بالایی در جراحی و برطرف کردن برخی از مهم‌ترین مشکلات قلبی مانند اختلالات و بیماری‌های سیستم قلبی عروقی، رفع اختلالات ریتم قلب، برطرف کردن حملات قلبی، رفع نقص‌ها و عفونت‌های قلب و برطرف کردن گرفتگی و مشکلات رگ‌ها و مویرگ‌ها داشته باشند.

امروز بسیاری از بیماران موظف به انجام اکو در اصفهان و شهرهای دیگر ایران هستند و در صورتی که آزمایش آنها نشان از بیماری یا مشکل خاصی داشته باشد که نیاز به جراحی باشد، باید هرچه سریعتر به نزد جراح قلب برای پیشگیری از مشکلات خطرناک‌تر مانند سکته یا مرگ مراجعه کنند. پس همونطور که متوجه شدید جراح قلب و عروق به وسیله جراحی‌های مختلفی که انجام می‌دهد می‌تواند جان فرد را از ابتلا به حملات شدید قلبی یا مرگ نجات دهد.

وظایف جراح قلب چیست؟

پس از انجام مشاور قلب در اصفهان و تشخیص بیماری‌های خطرناک، افراد باید نسبت به جراحی قلب اقدام کنند. از مهمترین وظایف یک جراح قلب می‌توانیم به انجام انواع عمل‌های جراحی رایج مانند

 • جراحی بای پس سرخرگ کرونری
 • جایگزینی یا ترمیم دریچه قلب
 • قرار دادن ضربان ساز یا دیفیبریلاتور درون قلب
 • انجام عمل قلب باز
 • ترمیم آنوریسم
 • پیوند قلب
 • رفع بیماری تومرال قلب
 • بررسی و جراحی نواقص مادرزادی دریچه‌ها و رگ‌های قلبی
 • قرار دادن قلب مصنوعی کامل یا دستگاه‌های کمک بطنی درون قلب

برای انجام عمل‌های ذکر شده، جراح قلب باید بتواند به خوبی مشکل گرفتگی رگ‌ها یا دریچه‌های قلبی را نیز برطرف کند. جراحی تمامی قسمت‌های قلب مانند دیواره، بطن، دهلیز، سینوس‌ها و…. در تمامی افراد از کودک تا میانسال از دیگر مهارت‌هایی است که تمامی جراحان قلب باید بتوانند به خوبی از عهده آن بر بیایند. امروزه برای برخی از افراد و بیمارانی که اقدام به انجام عمل قلب می‌کنند، از دستگاه‌ها و تجهیزات کوچک و بزرگ استفاده می‌کنند و به همین دلیل جراحان قلب باید بتوانند به خوبی از این دستگاه‌ها و تجهیزات استفاده کرده و آن را در قسمت‌های صحیح قلب قرار دهند.

 نوار قلب در اصفهان - کلینیک زاینده رود

تفاوت متخصص قلب و جراح قلب در چیست؟

اطلاع کامل از تفاوت متخصص قلب و جراح قلب به شما کمک می‌کند تا در مواقع اضطراری بتوانید بهترین آنها را انتخاب کنید. به طور کلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت متخصص قلب و جراح قلب را می‌توانیم در روش‌های درمانی آنها ذکر کنیم، به طوری که متخصصین قلب از داروها یا روش‌های درمانی بدون جراحی برای برطرف کردن مشکلات و بیماری‌های قلبی استفاده می‌کنند؛ ولی جراحان قلب برای رفع مشکلات قلبی باید عمل‌های جراحی را به کار ببرند.

 یکی از موضوعاتی که باید در نظر داشته باشید این است که معمولاً عمل جراحی آخرین راه برای رفع مشکلات قلبی است و نتیجه سریع‌تری نیز دارد، ولی اگر فرد به بیماری‌های قلبی ساده و معمولی مبتلا شده باشد معمولاً مصرف یک یا چند دوره از داروها می‌تواند نقش مهمی در برطرف یا کنترل مشکل قلبی افراد داشته باشد. پس توجه باشید در صورتی که احساس کردید ممکن است به مشکلات قلبی مبتلا شده باشید یا سابقه بیماری‌های ارثی و بیماری‌های کرونری قلب را دارید، در ابتدا باید به متخصصین قلب مراجعه کنید در این مرحله اگر مشکل شما با مصرف دارو یا انجام و حرکات ورزشی برطرف نشد، نیاز است تا به جراح قلب مراجعه کنید.

کلینیک زاینده رود اصفهان؛ مرکز بازتوانی و مشاوره قلب اصفهان

کلینیک زاینده رود اصفهان یک کلینیک تخصصی قلب و عروق است که با هدف ارائه خدمات درمانی به بیماران محترم در حوزه قلب و عروق، تاسیس شده است. در این کلینیک تمامی خدمات درمانی برای بیماران محترم می‌شود و افرادی که دارای زمینه‌های بیماری قلبی یا جراحی هستند، به منظور چکاپ یا بررسی وضعیت سلامت خود، می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.

 تمامی خدمات درمانی از جمله آنژیوگرافی از دست، تست نوار قلب، تست ورزش، تست الکتروکاردیوگرام، تست تنگی نفس و تمامی آزمایشات و خدمات در حوزه قلب و عروق، به طور کامل و جامع انجام می‌شود. در صورتی که مشکوک به بیماری‌های قلبی هستید، به منظور پیشگیری از ایجاد خطرات جدی‌تر و مشکلات بیشتر، بهتر است هرچه سریعتر به کلینیک زاینده رود اصفهان مراجعه کرده و چکاپ‌های لازم را زیر نظر یک مشاور قلب  برجسته و با تجربه انجام دهید. مشاور قلب در اصفهان به کمک نوار قلب در اصفهان و سایر آزمایشات لازم وضعیت شما را بررسی می کند.

سخن پایانی

قلب انسان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اعضای بدن او است که وضعیت حیاتی بدن به عملکرد آن بستگی دارد. در صورت مشاهده هرگونه مشکل یا بیماری باید برای بررسی دقیق‌تر یا برطرف کردن مشکلات و خطرات جدی‌تر، به پزشک متخصص یا جراح مراجعه کنید. افرادی که دارای بیماری‌های ارثی یا زمینه‌ای هستند بهتر است به منظور بررسی دقیق وضعیت سلامت خود و حفظ تندرستی، هر چند وقت یکبار به پزشک قلب مراجعه کنند. علاوه بر این، در صورتی که طبق تشخیص پزشک متوجه شدید نیاز به انجام عمل جراحی دارید بهتر است هرچه سریع‌تر به نزد یک جراح قلب با تجربه و شناخته شده بروید.

در نظر داشته باشید انجام تست، آزمایشات و معاینات مرتب برای تشخیص سلامت بدن و پیشگیری از مشکلات و خطرات جبران ناپذیر از جمله سکته‌های قلبی، بهتر است همواره مراجعه به متخصصین قلب و جراح قلب را در اولویت قرار دهید.

76 / 100

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×