» معرفی کسب و کار » توان پرداخت 300 سکه را ندارم + راه فرار از پرداخت مهریه
I cant afford to pay 300 coins jpg
معرفی کسب و کار

توان پرداخت 300 سکه را ندارم + راه فرار از پرداخت مهریه

اکتبر 18, 2023 90181

 

راه فرار از پرداخت مهریه در واقع سوالی است که در بیشتر موارد قبل از طلاق ذهن آقایان را مشغول می کند. البته با وجود فرهنگ سازی هایی که در این زمینه انجام شده و آگاهی رسانی به اقشار مختلف جامعه، همچنان شاهد ارقام بالای مهریه در بین جوانان هستیم. با توجه به قیمت بالای طلا و سکه و البته این مورد که سکه رایج ترین نوع مهریه در کشور ماست، حتی تعداد 300 تایی از آن نیز می تواند زندگی شخص را از نظر اقتصادی، دچار اختلال کند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مهریه قانون جدید پرداخت مهریه آشنا کنیم. البته لازم به ذکر است فرار از پرداخت مهریه از نظر اجتماعی کاری پسندیده محسوب نمی شود!

راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

برای اینکه شما بخواهید از پرداخت مهریه (به صورت کامل یا بخشی از آن) فرار کنید، ابتدا باید بدانید که اصلا شامل پرداخت مهریه هستید یا خیر؟ قانون در موارد اندکی زوج را از پرداخت مهریه معاف می کند. مثلا حالتی که تقاضای طلاق از جانب زن باشد و حاضر باشد در ازای طلاق خود، از دریافت مهریه امتنا کند. در حالتی دیگر در صورتی که مرد به هر دلیلی (به جز مواردی که مشکل از جانب مرد است) با زن رابط زناشویی نداشته باشد مهریه به زن تعلق نمی گیرد. این مورد شامل مرگ زوج قبل از برقراری رابطه نیز خواهد بود. مواردی مانند خیانت زن هر چند در صورت اثبات شامل مجازات خواهد بود، اما معافیتی برای مرد در جهت ندادن مهریه ایجاد نخواهد کرد.

حال فرض می کنیم که مورد شما شامل هیچ یک از شرایط معافیت مرد از پرداخت مهریه نباشد، در این صورت باید راه های گریز از پرداخت مهریه را مطالعه کنید. یکی از متداول ترین راه های فرار از مهریه این است که شما بخواهید در فاصله درخواست تا رسیدگی به پرونده، تمام اموال خود را به نام افراد درجه یک خود بزنید. به این ترتیب شما می توانید ادعا کنید توان پرداخت مهریه را ندارید. در این مورد لازم است به دو نکته مهم توجه کنید:

  • تمام اموال شما شامل پرداخت دین نمی شود و برای مثال نیازی نیست ملکی را که در آن سکونت دارید یا ماشینی که زیر پای شما و در شان شما است را بفروشید یا به نام شخص دیگری بزنید. در ادامه اموال این چنونی را به شکل کامل توضیح خواهیم داد.
  • در صورتی که توسط زوجه (همسر شما) در دادگاه اثبات شود که زوج (شما) به نیت فرار از مهریه اموال خود را معامله کرده باشید مشمول ماده 21 محکومیت های مالی خواهید شد. ماده 21 محکومیت های مالی: انتقال مال به دیگری به هر نحو به وسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقی مانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم به یا هردو مجازات می شود و در صورتی که منتقل الیه با علم به موضوع اقدام کرده باشد، در حکم شریک جرم است.

یکی از راه های دیگری که می توانید از طریق آن مهریه را پرداخت نکنید این است که در صورتی که همسر شما خواهان جدایی از شما بود و مشمول شرایط طلاق بدون اجازه از شوهر نبود،حق طلاق را در برابر مهریه واگذار کنید. البته به این مورد توجه داشته باشید که مهریه حق زن است که بر گردن شماست و در صورتی که توان پرداخت آن را دارید، پسندیده تر است که آن را بپردازید.

راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

مهریه به چه اموالی تعلق نمی گیرید؟

همان طور که قبلا اشاره شد، برخی از اموال مرد شامل مهریه می شوند و برخی دیگر مهریه به آن ها تعلق نمی گیرد. در مواردی که مهریه به آن تعلق نمی گیرد، نیازی به فرار از پرداخت مهریه نیست و به همین جهت این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که شما بدانید هرکدام از اموال شنما در کدام دسته قرار می گیرند. مواردی که شامل پرداخت مهریه می شوند عبارتند از:

  • تمامی اموال منقول
  • تمامی اموال غیر منقول

این موارد از سهام و سپرده بانکی شما تاخانه و زمین و اتومیبیل شما را شامل می شود. اما برخی از اموال شما شامل پرداخت مهریه نمی شود. این اموال شامل تمام مواردی است که دادگاه تعیین کند مرد برای امرار معاش به آن نیاز دارد و از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خانه: مرد برای زندگی کردن به خانه ای نیاز دارد و آن خانه قابل توقیف نخواهد بود.
خط تلفن همراه: خط تلفن همراه مرد برای پرداخت مهریه قابل توقیف نخواهد بود.
ابزار شغلی و کار: ابزار و وسایلی که مرد برای کسب درآمد از آن استفاده می کند شامل موارد توقیفی نیست. برای مثال تاکسی یک راننده تاکسی قابل توقیف نخواهد بود.
ودیعه ملک: مبلغی که مرد در قالب ودیعه و بابت اجاره کردن ملک به صاحب آن پرداخته، یکی دیگر از مواردی است که شامل پرداخت مهریه نمی باشد.

بهترین راه جایگزینی برای فرار از پرداخت مهریه ثبت دادخواست اعسار پرداخت مهریه می باشد.

انواع مهریه و نکات مهم در فرار از پرداخت مهریه

مهم ترین موضوعی که باید در فرار از مهریه به آن توجه داشته باشید موضوع واگذاری اموال به آشنایانتان است که می تواند به موجب ماده 21 قانون محکومیت های مالی منجر به جزای نقدی یا حبس تعزیری شما شود. مهریه 5 نوع متفاوت دارد که بر اساس 3 فاکتور اصلی از یکدیگر متمایز می شوند. این فاکتور ها شامل نحوه پرداخت، نوع مطالبه و زمان پرداخت می باشند. شناخت هر یک از انواع مهریه می تواند به شما کمک کند تا بتوانید به شیوه ای درست تر فرار از پرداخت مهریه را تجربه کنید. در این خصوص می توانید به وکیل مهریه در کرج مراجعه کنید و از تجارب ایشان مشاوره دریافت کنید.

در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم:

مهر عندالمطالبه: معمول ترین و رایج ترین نوع مهریه درایران عندالمطالبه است. همان گونه که از نام این نوع مهریه برداشت می شود، هر زمان که زن اراده کند، مرد موظف به پرداخت آن خواهد بود. در صورتی که زن از رابطه زناشویی جلوگیری کند و یا در زمان طلاق باکره باشد، مرد می تواند با ارائه مدرک دال بر عدم استطاعت مالی، از پرداخت کامل مهریه معاف شود.

مهر المسمی: این مهریه باید ارزش مادی داشته باشد تا قابل معامله باشد تا شوهر توانایی پرداخت آن را داشته باشد. مقدار مهر المسمی قبل از عقد نکاح  مشخص شده باشد. زوج و زوجه باید کاملا درباره آن به توافق رسیده باشند.

مهر عندالاستطاعه: تنها زمانی میتواند مهریه دریافت کند که اسطاعت مالی مرد برای دادگاه ثابت شود.

مهرالمتعه: این نوع از مهریه در صورتی مورد استفاده قرار می گیرد که هیچ مهریه ای در زمان عقد نگذاشته شده باشد و شرط دوم آن یعنی جدایی قبل از رابط زناشویی نیز محرز شده باشد. در این صورت با در نظر گرفتن سطح مالی شوهر، مبلغی به عنوان مهریه تعیین می شود.

مهر المثل: این مهریه ارزش مادی ندارد و از نظر زمانی نیز هیچ محدودیتی برای آن تعیین نشده است.

مهریه به چه اموالی تعلق نمی گیرید؟

تاثیر مشاوره با وکیل در پرداخت مهریه و راه های فرار از آن

وکیل و مشاور حقوقی می تواند در نمونه های ساده تا پیچیده پرونده های مرتبط با فرار از پرداخت مهریه روال قانونی کار شما را تسریع ببخشد و بهترین راه متناسب با شرایط شما را پیشنهاد دهد. گاهی اوقات با برداشتن یک قدم اشتباه علاوه بر پیچیده تر شدن پرونده و حکم پرداخت مهریه، جزای نقدی یا حبس تعزیری نیز شامل حال مرد می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که مشورت با یک مشاور حقوقی و یا وکیل متبحر می تواند تا چه حد در کاهش هزینه های زمانی و مالی شما تاثیر گذار باشد.

در صورت اطلاع از حکم ندادن مهریه در ازدواج موقت و یا اطلاع از راه های فرار از مهریه باید با یک وکیل توانا و مشاور حقوقی مشورت کنید تا به راحتی و در راستای قوانین وکالت به شما کمک کند که ادله های خود را ثابت کنید.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم پرداخت مهریه از حقوق زن در قانون می باشد و در صورت تمکن مالی بهتر است از دادن آن سر باز نزنید. اما در صورتی که بخواهید از پرداخت آن جلوگیری کنید، راه های فرار از پرداخت مهریه که به شکل مفصل به آن پرداختیم، می تواند به شما کمک کند. در پایان به خاطر داشته باشید در این مسیر مطمئن ترین کار مشاوره با وکیل است که می تواند شما را از پیچ و خم های پرونده آگاه کند و بهترین راه را به شما نشان داده و لیست مدارک لازم را پیش از دادگاه به شما ارائه دهد. از اینکه همراه ما بودید بسیار سپاس گزاریم.

78 / 100

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×