10 نکته مهم که باید قبل از ازدواج بدانید!

ما در این مقاله سعی داریم شما را با 10 نکته مهم که باید قبل از ازدواج بدانید آشنا کنیم. ازدواج مرحله مهمی در زندگی هر فرد است. موفقیت افراد در رسیدن به این مرحله ضامن موفقیت آن ها در بسیاری از مراحل دیگر زندگی است. داشتن آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه شرط لازم موفقیت ازدواج است. به دلیل اهمیت زیاد این مرحله، دانش قبل از ازدواج بسیار گسترده است. در ادامه بری آشنا شدن با نکات مهم قبل از ازدواج با ما همراه باشید.

معیار های ازدواج موفق چیست ؟

یکی از مهم ترین تصمیماتی که افراد برای آینده خود می گیرند انتخاب همسر است که می تواند در زندگی افراد تاثیر زیادی داشته باشد. ایجاد یک خانواده سالم، متعادل و با ثبات، مانند هر امر مهم دیگری، نیازمند تفکر و تلاش منطقی است. یک مرد جوان باید همسر آینده خود را بر اساس معیارهای اساسی و منطقی شناسایی و انتخاب کند، سپس ازدواج کند. اصل خانواده اساسی ترین معیار برای انتخاب همسر محسوب می شود. ایمان، اخلاق حسنه و روحیه سالم و تناسب زوجین از نظر ظاهر، سن، تحصیلات، فرهنگ، تربیت و اعتقادات از عوامل ضروری در انتخاب همسر است. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج می توانید به بهترین مشاور ازدواج مشهد مراجعه فرمایید.

معیار های ازدواج موفق چیست ؟

10 نکته مهم که باید قبل از ازدواج بدانید

آگاهی از اختلافات روانی احتمالی :

اختلالات روانی حاد می تواند به راحتی بر موقعیت ها و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و شخصی تأثیر بگذارد. با توجه به اثربخشی مشکلات ذکر شده از اختلالات روانی، می توان انتظار داشت که ازدواج ها تحت تأثیر جدی این اختلالات قرار گیرد. حتی در مواردی که هر یک از طرفین از بیماری روانی خفیف رنج می برند، اختلال می تواند تأثیر مخربی در ازدواج داشته باشد. در صورت وجود چنین مشکلی باید با بهترین مشاور خانواده مشهد در میان گذاشته شود.

مقبولیت ظاهر :

اگر از آن دسته افرادی هستید که از اطرافیانتان شنیدید که ظاهر افراد متاهل مهم نیست و بعد از مدتی این مشکل عادی می شود و یا حتی از آن دسته افرادی هستید که چنین توصیه هایی به اطرافیان خود می کنید. لازم نیست برای ازدواج به دنبال فردی باشید که زیبایی زیادی داشته باشد. اگر فردی دارای ظاهر مورد تایید طرف مقابل باشد، پرونده مسائل ظاهری بسته می شود و عدم علاقه به ظاهر طرف مقابل باعث سردی رابطه نمی شود.

تناسب تحصیلی میان زوجین :

سطح تحصیلات افراد یکی از مواردی است که زوجین باید در آن با یکدیگر سازگار باشند. هر یک از زوجین دارای مدرک مشابه دیگری باشند و مثلاً هر دو باید دارای مدرک لیسانس یا دکترا باشند. این نکته به این معنی است که نباید بین مدرک تحصیلی زوجین تفاوت زیادی وجود داشته باشد. مثلا یکی از زوج ها فوق لیسانس و دیگری لیسانس ندارد.

میزان درآمد :

در ازدواج، زوج ها باید تصمیم بگیرند که میزان در آمد در زندگی آن ها چقدر است یعنی با چه سطح درآمدی می خواهند ازدواج کنند. در این مورد نباید از اعتدال و تناسب غافل شد. در رویکرد سنتی ازدواج که بر عهده نان آور خانه است، بهتر است مردان به دنبال ازدواج با زنی باشند که درآمد کمتری نسبت به خودشان دارد.

تناسب در اعتقادات مذهبی :

یکی از نکات مهم قبل از ازدواج این است که افراد با فردی که اعتقادات مذهبی نزدیک به عقاید آن ها دارد ازدواج کنند. در این شرایط تعداد مشاجرات و درگیری های زوجین به میزان قابل توجهی کم می شود. از سوی دیگر تفاوتی بین زوجین در نحوه تربیت فرزندان وجود نخواهد داشت. بدیهی است وجود تفاوت و عدم تناسب بین اعتقادات مذهبی افراد در شرایطی که هر یک از آن ها تحمل بالایی از خود نشان می دهند و می توانند به عقاید یکدیگر احترام بگذارند مشکل خاصی ایجاد نمی کند و تشخیص این توانایی بر عهده مشاوران و روانشناسان است.

امید به تغییر فرد نداشته باشند :

گاهی برخی از افراد با فردی نامناسب ازدواج می کنند و معتقدند که در طول زندگی مشترک می توانند طرف مقابل را تغییر دهند و در کنار او زندگی شادی داشته باشند. تشخیص میزان تغییر و انعطاف افراد در زندگی مشترک بر عهده مشاوران و کارشناسان است. یکی از چیزهایی که از قبل در مورد ازدواج باید بدانید و بسیار مهم است، این است که باید از ابتدا فرد مناسبی را برای زندگی مشترک انتخاب کنید.

اختلاف سنی مناسب :

از آنجایی که افراد در هر سنی دارای روحیات و نیازهای متفاوتی هستند، زوجین باید فاصله سنی مناسبی داشته باشند. اگر اختلاف سنی زوجین بیش از حد استاندارد باشد، به دلیل عدم تطابق بین نیازها و خواسته های آن ها، ازدواج آن ها با مشکلات زیادی مواجه می شود و در نهایت به شکست می انجامد، بنابراین قبل از ازدواج این نکته را نادیده نگیرید.

10 نکته مهم که باید قبل از ازدواج بدانید 

مشخص کردن خط قرمزها :

هر فردی امکان دارد خط قرمزی داشته باشد که این خط قرمز ها معیار های افراد است و برای آن ها اهمیت زیادی دارد. رعایت این معیارها توسط خود فرد و همسر آینده اش برای فرد قابل قبول نخواهد بود و اگر این معیارها توسط همسر آینده نادیده گرفته شود، احتمال شکست ازدواج آن ها وجود دارد. برای یک نفر مهم است که همسرش نمازهای یومیه را بخواند یا برای دیگری مهم است که همسر آینده او هرگز سیگار نکشد.

افراد باید قبل از ازدواج این مسائل را با هم در میان بگذارند تا در آینده مشکلاتی برای آن ها ایجاد نشود. برای هر یک از زوجین مهم است که در برخی از این معیارها انعطاف پذیر باشند. این نکته به معنای نادیده گرفتن کامل خطوط قرمز هر فرد نیست، بلکه تنها بیانگر این نکته مهم است که در زمان ازدواج و تشکیل خانواده، لازم است طرفین در مواردی که اهمیت کمتری دارند، انعطاف داشته باشند و از سختگیری بپرهیزند.

کمال گرایی در انتخاب همسر :

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که باید شریک زندگی خود را انتخاب کنند که هیچ نقص و مشکلی نداشته باشد. یکی از مهم ترین نکات قبل از ازدواج این است که بپذیریم هیچ انسانی کامل نیست. افرادی که نگاه کمال گرا به انتخاب همسر خود دارند، معمولا انتخاب فرد مناسب برایشان مشکل است و تلاششان برای ازدواج بی نتیجه می ماند.

از طرفی اگر این افراد نکات مهم قبل از ازدواج را نادیده بگیرند و فردی را بیابند که از هر نظر او را کامل می دانند، پس از شروع زندگی مشترک و آشنایی با عیوب و ضعف های طرف مقابل، از زندگی دلسرد می شوند. دلیل آن این است که این افراد وجود ایرادات و نقاط ضعف در طرف مقابل را عادی نمی دانند و انتظار برخورد با آن ها را ندارند.

جبران نقص یا ازدواج :

گروهی معتقدند اگر با فردی ازدواج کنند که ویژگی‌های اخلاقی مخالف نقاط ضعف او دارد، می‌توانند ضعف‌های خود را جبران کنند. فردی که مهارت مدیریت مالی خوبی ندارد و ولخرج است، سعی می کند با فردی که مهارت مدیریت اقتصادی خوبی دارد ازدواج کند و به این ترتیب مشکل خود را پنهان می کند. با این حال، این طرز فکر خوبی نیست و نشان دهنده رد مسئولیت های خود است.

چه مدت زمان برای آمادگی ازدواج لازم است ؟

طبق مطالعات انجام شده، قبل از ازدواج باید حدود 500 ساعت را با کمک مشاور انجام دهید. در این صورت خودتان را بهتر خواهید شناخت. حدود 6 تا 18 ماه برای آشنایی با یکدیگر در شرایط مختلف مانند سفر، کار، فشار مالی، بحران، سوگواری، اعیاد و مراسم مذهبی کافی است. با یک رابطه از راه دور نمی توانید مطمئن باشید که شریک زندگی مناسبی را انتخاب کردید. گاهی اوقات چند جلسه روان درمانی و مشاوره قبل از ازدواج می تواند بسیار مفید باشد.

چه مدت زمان برای آمادگی ازدواج لازم است ؟

اهمیت شناخت رفتار همسر آینده با خانواده :

یکی از راه های شناسایی فرد مقابل، شناخت خانواده اوست. خانواده ای که یک فرد در آن بزرگ شده است نشان می دهد که در طول زمان چه فکری می کند و چگونه عمل می کند. هر کدام از ما هر چقدر هم که رفتار خود را کنترل کنیم و رفتار خود را تغییر دهیم، باز هم گرایش هایی به تربیت فرزندانمان داریم و در ناخودآگاه خود از والدین خود الگو گرفته ایم که گاهی از آن پیروی می کنیم.

درست مثل افرادی که در شرایط عادی لهجه ندارند اما در هنگام عصبانیت یا ناراحتی از لهجه یا گویش شهر خود استفاده می کنند. کنترل ما بر رفتارمان همیشه 100% نیست و گاهی اوقات ممکن است آن را از دست بدهیم و طبق الگوهایی که از کودکی آموخته ایم رفتار کنیم. یکی از بهترین راه ها برای شناخت یک فرد، مشاهده او در هنگام حضور در کنار خانواده است. نحوه رفتار یک فرد با اعضای خانواده و والدین خود نشانگر رفتار آینده او در یک رابطه صمیمانه است. نوع برخورد و رفتار یک فرد در خانواده اطلاعات زیادی را به ما می دهد تا پیش بینی کنیم که آن فرد بعد از ازدواج چگونه رفتار خواهد کرد.

سن مناسب برای ازدواج چه سنی است ؟

بلوغ جسمی، ذهنی، فکری از عواملی هستند که برای زندگی مشترک نیاز است و افرادی که مایل به ازدواج هستند باید به سنی برسند که بتوانند در یک رابطه مبتنی بر تعهد، صمیمیت عاطفی و جنسی را تجربه کنند. ازدواج علاوه بر نیاز به رشد جسمی و جنسی، نیاز به رشد روحی و اجتماعی دارد. در پایان دوره نوجوانی، رشد جنسی کامل شده و فرد قادر به تولید مثل می شود. در پایان نوجوانی، بیشتر دختران به ازدواج فکر می کنند، در حالی که پسرها علاقه ای به ازدواج در این سن ندارند.

ازدواج تنها راه مشروع و سالم برای رفع نیازهای جسمی و روانی نوجوانان است، اما برای یک ازدواج موفق، آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی لازم است. به همین دلیل است که کارشناسان سن ازدواج مناسب را برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران 24 تا 28 سال توصیه می کنند. اختلاف سنی 2 تا 6 سال بین دختر و پسر برای ازدواج توصیه می شود. در صورت ازدواج زودهنگام، بهتر است تولد فرزندان به بیش از 20 سالگی به تعویق بیفتد.

کلام آخر

برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج سعی کنید به بهترین مراکز مراجعه فرمایید. حس آرامش بهترین مرکز مشاوره در مشهد می باشد.ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

86 / 100

دیدگاهتان را بنویسید