روش شستشوی اصولی ریشه فرش در خانه

زمانی که اقدام به شستشوی فرش ماشینی می کنید اگر این کار در منزل به صورت غیراصولی صورت بگیرد یا توسط شرکت های نامعتبر قالیشویی انجام شود می تواند منجر به زرد شدن یا کدر شدن ریشه های فرش شود. از همین رو بسیاری از خانواده ها به دنبال راهکاری مناسب برای شستشوی ریشه فرش و خلاصی از شر این رنگ نامناسب هستند. در این مقاله درباره شستشوی ریشه فرش و روش های اصولی نگهداری از ریشه فرش خواهیم گفت.

چرا بعد از شستشو ریشه فرش تیره می‌شود؟

یکی از سوالاتی که بیشتر مردم با آن درگیرند، اینکه چرا ریشه فرش پس از مدتی کدر، زرد یا کثیف می شود. شاید برای شما تعجب آور باشد که بدانید این تیرگی و زردی می تواند در کوتاه مدت منجر به پوسیدگی ریشه فرش و در نهایت آسیب به تار و پود آن شود. مهمترین دلیل زردی و تیره شدن ریشه فرش نیز شستشوی غیر اصولی، خشک کردن نامناسب فرش پس از شستشو یا جذب رنگ فرش به ریشه ها باشد. حتما در روش های سنتی شستشوی فرش دیده اید که فرش ها پس از شستشو از دیوار آویزان می شوند. تجمع آب مانده در فرش در ریشه ها مهمترین دلیلی است که زرد شدن ریشه ها را به همراه دارد. از همین رو شستشوی ریشه فرش به دغدغه ای جدی تبدیل می شود.

بهترین راهکاری که می تواند مانع از تیرگی و کدر شدن ریشه های فرش شود شستشو توسط شرکت های معتبر قالیشویی است. قالیشویی اردلان یکی از شرکت های معتبر ارائه کننده خدمات رفوکاری، ترمیم آسیب های فرش، مبل شویی و قالیشویی در کرج و شهرهای حومه است که شما می توانید برای تمیزی فرش ها و نیز پیشگیری از زردی ریشه های فرش سفارشات خود را به این شرکت بسپارید.

چند راهکار ساده برای جلوگیری از کدر و زرد شدن ریشه فرش

اگر می خواهید ریشه های فرش ما کدر و زرد نشود می توانید از راهکارهای ساده ای استفاده کنید که در همه خانه ها انجام امکان پذیر است. در واقع این روش ها کمک می کند تا کمتر نیاز به شستشوی ریشه فرش داشته باشید. مهمترین این راهکارها به شرح زیر است:

 • پس از شستن فرش به هیچ عنوان سریعا آن را از دیوار آویزان نکنید
 • فرش را روی سطح شیب دار پهن کنید و پس از شستشوی کامل کمی زمان بدهید تا آب اضافی فرش از آن خارج شود و سریعا آن را لوله نکنید
 • از شوینده های مناسب برای شستشوی فرش استفاده کنید.

نکته مهمی که لازم است درباره ریشه های فرش بدانید اینکه عمدتا زردی و کدر بودن پس از هر بار شستشوی غیراستاندارد می تواند در فرش ها ایجاد شود. برای این منظور باید در مزان سفارش شستشوی فرش این کار را به شرکت های معتبر و با تجربه بسپارید. شستشوی فرش دستباف در قالیشویی در گوهردشت یکی از خدماتی است که قالیشویی اردلان برای مشتریان خود در نظر گرفته است که می توانید طی تماس با کارشناسان این شرکت اقدام به کسب اطلاعات بیشتر کنید.

قالیشویی در باغستان

شستشوی ریشه فرش در خانه

اگر می خواهید اقدام به شستشوی ریشه فرش در منزل کنید می توانید از چند راهکار ساده استفاده کنید.

 1. استفاده از سفیدکننده و سرکه سفید: اگر فرش شما ماشینی است می توانید از وایتکس برای این کار استفاده کنید. پس از آن ریشه های فرش را مرتب کنید. با کمی ترکیب آب و وایتکس ریشه ها ر مرطوب کنید و به خوبی بشویید. از جوش شیرین نیز می توانید برای این کار استفاده کنید. کمی جوش شیرین را روی ریشه ها ریخته و سپس روی آن سرکه سفید بریزید. کمی تامل کنید تا رنگ ریشه سفید شود سپس آن را بخوبی آب بکشید. نکته مهم اینکه از سفیدکننده به هیچ عنوان برای سفید کردن ریشه فرش های دستباف استفاده نکنید.
 2. استفاده از شامپو فرش یا مایع ظرفشویی: یکی دیگر از ترکیباتی که می تواند برای سفید شدن ریشه فرش کمک کند شامپو فرش یا مایع ظرفشویی است. این ترکیبات به خوبی کثیفی ریشه ها را از بین می برد.در صورتی که احساس کردید نتیجه مطلوب حاصل نشده می توانید از کمک قالیشویی های معتبر استفاده کنید. اگر ساکن شهر کرج و شهرهای حومه هستید می توانید از خدمات گسترده قالیشویی در باغستان توسط شرکت اردلان، استفاده کنید.

  روش چگونگی تمیز نگه داشتن ریشه فرش

  برای اینکه ریشه های فرش شما همیشه تمیز بماند می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

  • استفاده از چسب برای نگهداری از ریشه فرش: یکی از راه های قدیمی و البته مرسوم برای تمیز نگهداشتن ریشه های فرش استفاده از چسب های پهن شیشه ای یا کاغذی است. برای این منظور ابتدا با یک وسیله مناسب ریشه های فرش را شانه و مرتب می کنید. پس از آن با استفاده از یک چسب پهن ریشه های مرتب شده را در جای خود به چسب می چسبانید تا دیگر کثیفی به ریشه نفوذ نکند و تا مدتها تمیز بماند. البته این روش منسوخ شده و کمتر کسی از معایب این روش بی اطلاع است. چرا که چسب به مروز زمان باعث پوسیدگی ریشه های فرش می شود و همین موضوع می تواند بیشتر از کثیفی یا زرد شدن ریشه ها به فرش آسیب وارد کند.
  • استفاده از روش لفافه دوزی: این روش نیز به عنوان یکی از روش های قدیمی برای محافظت از ریشه فرش به شمار می آید. برای این روش از پارچه های ضخیم مانند متقال یا برزنت استفاده می شود. گاهی نیز از جاجیم برای این منظور استفاده می شود. ابتدا ریشه ها را با شانه مرتب کرده و آن را تا زده و داخل پارچه قرار می دهند. این لفاف کمک می کند تا ریشه ها با آلودگی و گرد و خاک ارتباط کمتری داشته باشد و در نتیجه دیرتر کثیف و کدر شود.
  • کاور کردن ریشه های فرش: در این روش از پارچه های نازک و توری برای مراقبت از ریشه فرش استفاده می شود. به طوری که کاور توری علاوه بر زیبایی و مرتب بودن ریشه ها نمای فرش را نیز تحت تاثیر قرار نمی دهد. همچنین مانع خوبی برای پوسیدگی یا کدر شدن رنگ ریشه فرش می باشد. در این روش به اندازه کافی از پارچه توری یا هر پارچه دیگری را برش داده و به ریشه های فرش متصل می شود. نمونه های آماده این پارچه ها نیز در بازار وجود دارد و می توانید بدون نیاز به دوختن آن را روی ریشه قرار دهید.

در صورتی که به هر دلیلی نیاز به دریافت خدمات رفوکاری برای ریشه های فرش یا شستشوی  در مناطق مختلف کرج آن شدید می توانید از خدمات قالیشویی اردلان کرج که قالیشویی در دهقان ویلا و… شبعه دارند، استفاده کنید.

قالیشویی اردلان با بهره مندی از دستگاه های به روز و مواد شوینده خدمات گسترده ای در محله جهانشهر شهر کرج ارائه می دهد قالیشویی در جهانشهر کرج با تکیه بر دانش متخصصین در خدمات قالیشویی بهترین است و تمامی کاربران هنگام تحویل فرش ها حس خوب و آرامشی کسب میکنند زیرا تمیزی کار بعد از شستشو کاملا قابل مشاهده است و هیچ آسیبی به الیاف فرش وارد نشده است.

قالیشویی در جهانشهر

ویژگی های قالیشویی در جهانشهر کرج

فرش یکی از گرانبهاترین وسایل خانه است که تاثیر فوق العاده ای روی چیدمان و زیبایی خانه دارد. به همین خاطر، تمیز و حس پاکیزگی آن روی روحیه و احساس بهتر تمام اعضای خانوادع تاثیرگذار است. از طرفی، شستن آن باید کاملا اصولی انجام شود و سپردن آن به افراد متخصص به ماندگاری و دوام بیشتر کمک می کند.این مجموعه شستشوی فرش را به صورت تخصصی انجام می دهد و اصول و قوانین خاصی برای حفظ سلامتی فرش در نظر دارد. در واقع با استفاده از دستگاه و مواد شوینده استاندارد بالاترین کیفیت شستشو را به ارمغان می آورد و با توجه به نوع فرش روند شستشو را مشخص می کند.  در ادامه با دیگر ویژگی های این قالیشویی آشنا می شوید:

 • قالیشویی اردلان نه تنها در منطقه جهانشهر خدمات رسانی می کند، بلکه به عنوان قالیشویی باغستان شناخته می شود. این مجموعه آمادگی لازم را دارد که به محدوده های مختلف استان کرج بهترین و بالاترین خدمات خود را ارائه دهد.
 • تمامی نیروهای قالیشویی در جهانشهر حرفه ای و باتجربه هستند و برای ارائه کیفیت بالا آمادگی لازم را دارند. علاوه براین اقدامات ترمیمی مانند رفوگری فرش ماشینی را انجام می دهند و حداکثر تلاش خود را برای حس رضایت مخاطبین به کار می گیرند.
 • شستن فرش های ماشینی و دستبافت در این مجموعه متفاوت است. زیرا هر کدام دارای ویژگی های مختلفی هستند و ظرافت و حساسیت فرش های دستبافت بیشتر است.
 • حضور دستگاه های مکانیزه و پیشرفته قالیشویی یکی دیگر از ویژگی های جذاب این مجموعه است که در کمترین زمان تمام آلودگی های فرش را از بین می برد و دیگر نیاز به نیروی انسانی ندارد. همچنین باعث کاهش هزینه های مصرفی شده است.
 • دستگاه های قالیشویی فوری جهانشهر کاملا استاندارد هستند و بدون آسیب رساندن به بافت فرش تمامی لکه ها و کثیفی ها را از بین می برند.
 • خوشبختانه با خدمات رسانی آنلاین قالیشویی باغستان یا همان اردلان سفارش خود را بدون دردسر ثبت می کنید و با قراری تماس با مشاورین این مجموعه می توانید از روند کاری و زمان تحویل با خبر شوید.
 • نیروهای قالیشویی در اسرع وقت به محله شما اعزام می شوند و فرش ها را تحویل می گیرند.
 • هزینه شستن فرش ها کاملا منصفانه است و با توجه به نوع و متراژ فرش مشخص می شود. استفاده از ابزار و دستگاه های پیشرفته نیز روی قیمت نهایی تاثیرگذار است. اگر هم تصمیم دارید از دیگر خدمات مانند مبل شویی یا رفوگری استفاده کنید باید هزینه جداگانه ای پرداخت نمایید.
 • قالیشویی در جهانشهر نه تنها در زمینه شستن فرش های دستبافت و ماشینی فعالیت دارد، بلکه مبل شویی و رفوگری نیز انحام می دهد. هزینه مبل شویی مانند دیگر خدمات به تعداد، نوع پارچه و ابزارهای مورد استفاده بستگی دارد. همچنین هر چه کثیفی و آلودگی بیشتر باشد، زحمات کارکنان بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری

شستشوی ریشه فرش یکی از دغدغه هایی است که ممکن است شما هم با آن مواجه شده باشید. فرش های تمیزی که پس از پهن کردن زردی ریشه های آن ذوق شما را از لذت تمیزی فرش کور می کند. از همین رو می خواهید برای سفید و تمیز شدن ان کاری کنید. در این مقاله شما را با روش هایی که می توانید به صورت خانگی ریشه های فرش را تمیز کنید، گفته شد. علاوه بر آن نکاتی نیز گفته شد تا با انجام آن از کثیف شدن ریشه ها پیشگیری کنید. استفاده از این روش ها می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند.

کارخانه قالیشویی اردلان ، بهترین قالیشویی کرج ، از سال 1350 فعالیت خود را آغاز کرده است. این قالیشویی با بیش از پنج دهه تجربه، آماده خدمت‌رسانی در حوزه شستشوی فرش و خدمات قالیشویی باشد.

خدمات ما عبارتند از:

 1.  شستشوی فرش دستبافت
 2. شستشوی فرش ماشینی
 3. رفوه فرش
 4. مبل شویی
65 / 100

دیدگاهتان را بنویسید