» معرفی کسب و کار » 10 نکته مهم در مورد عصب کشی دندان که دکترها به شما نمیگویند
معرفی کسب و کار

10 نکته مهم در مورد عصب کشی دندان که دکترها به شما نمیگویند

آوریل 10, 2024 13084

وقتی عفونت دندان پوسیده به ریشه دندان برسد درد شدیدی ایجاد شده؛ که تنها راه خلاصی از آن، عصب کشی است. هرچند اسم عصب کشی ترسناک است و احتمالا خاطره دردناکی از آن دارید، اما این درمان دیگر مانند قبل سخت و دردناک نیست. در این مقاله سعی کردیم به تمام سوالات و دغدغه های ذهنی شما در رابطه با عصب کشی پاسخ دهیم.

1. پر کردن دندان با مواد سفید بهتر است یا سیاه؟

انتخاب پر کننده به وضعیت دندان و تصمیم دندانپزشک دارد. به طور مثال برای افرادی که در معرض پوسیدگی شدید دندان هستند مواد سیاه (آمالگام) و برای عصب کشی دندان‌های در معرض دید، ماده سفید (کامپوزیت) مناسب‌تر است.

2. مصرف چه غذاهایی برای دندان عصب کشی شده مجاز نیست؟

معمولا تا زمان آماده شدن روکش دائمی، یک روکش موقتی روی دندان قرار میگیرد؛ که مقاومت روکش دائمی را ندارد. همچنین بعد از عصب‌کشی بافت لثه حساس شده و باعث بروز درد می‌شود. بنابراین پرهیز غذایی در این دوران اهمیت زیادی دارد.

  • مصرف مواد غذایی سفت مانند مغزها، هویج و ته‌دیگ اصلا مناسب نیست.

  • از مصرف مواد غذایی چسبنده مانند انواع شیرینی، آب‌نبات و آدامس نیز بهتر است اجتناب شود.

  • خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی سرد یا خیلی گرم را نیز باید به تعویق انداخت.

3. علت درد شدید بعد از عصب کشی چیست؟

دلایل زیر باعث درد شدید بعد از عصب کشی دندان می‌شود:

① عفونت در استخوان

وقتی عفونت با وجود پاک‌سازی‌ استخوان فک و دندان باقی مانده و ایجاد التهاب کند این درد ایجاد می شود.

② پر کردن بیش از حد دندان یا استفاده از روکش خیلی بزرگ

اگر دندان بیش از حد پر شده باشد زودتر از سایر دندان‌ها با ردیف بالایی فک برخورد کرده و درد زیادی را به وجود می‌آورد. این درد با هر بار جویدن تشدید می‌شود.

③ از دست دادن کانال

طی درمان عصب کشی، تمام کانال های دندان پاک‌سازی می‌شوند؛ اما احتمال دارد که یک کانال پاک‌سازی نشود. در این صورت دندان به گرما و سرما حساس شده و اگر عفونت باقیمانده داخل کانال ها گسترش پیدا کند، باعث ایجاد حساسیت به فشار هم خواهد شد.

④ عفونت در کانال ریشه

اگر موقع پاک‌سازی ریشه، یک باکتری داخل دندان جا بماند، دندان مجدد عفونت کرده؛ یا اگر پر کردگی دندان به درستی انجام نشود باکتری ها با کمک بزاق خود را از شیارهای پرکردگی به ریشه می‌رسانند و طی چند روز ایجاد عفونت می‌کنند.

⑤ نشتی سدیم هیپوکلوزی

اغلب دندانپزشکان برای پاک‌سازی و ضدعفونی دندان و ریشه‌های عفونی از سدیم هیپوکلوزیت استفاده می‌کنند. گاهی احتمال دارد این محلول به خارج از نوک ریشه (در فک) نشتی کرده و باعث درد زیادی بشود؛ که با استفاده از مسکن ها از بین رفته و جذب بدن می‌شود.

4. بهترین زمان برای عصب کشی دندان در بارداری چه موقعی است؟

حتی‌الامکان عصب کشی را در سه ماهه دوم بارداری انجام بدهید؛ چرا که در سه ماهه اول، جنین آسیب پذیرتر بوده و در سه ماهه سوم نیزممکن است نشستن طولانی مدت روی صندلی دندانپزشکی راحت نباشد. اما در هر بازه‌ای از بارداری که با عفونت یا ورم در دهان مواجه شدید فورا تحت درمان دندانپزشکی قرار بگیرید. دقت داشته باشید گه پیامدهای عدم درمان عفونت در بارداری می‌تواند جدی باشد.

5. از کجا بفهمم دندانم به عصب کشی نیاز دارد؟

داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر نشان دهنده نیاز دندان شما به ترمیم و عصب کشی است:

  1. درد

  2. تغییر رنگ مینای دندان

  3. تورم

  4. حساسیت لثه

6.ماندگاری دندان عصب کشی شده به چه عواملی بستگی دارد؟

طول عمر دندان عصب کشی شده به طور متوسط 10 تا 15 سال بوده؛ اما عوامل زیر می‌توانند روی آن تاثیر بگذارند:

① سن بیمار

با افزایش سن، دندان‌ها شکننده‌تر می‌شوند. بنابراین احتمالا طول عمر یک دندان عصب کشی شده در سنین پایین‌تر بیشتر است.

② موفقیت درمان

موفقیت درمان اولیه مستقیما روی طول عمر دندان عصب کشی شده موثر بوده و این موضوع در زمانی که بخش زیادی از دندان خارج شده یا دندان در عقب فک قرار داشته باشد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این صورت اگر حتی یک بخش خراب در دندان باقی بماند، نمی‌توان شاهد موفقیت و ماندگاری درمان بود.

③ محل قرارگیری دندان

برخی از دندان‌ها برای جویدن و برخی دیگر برای بریدن طراحی شده‌اند. در دندان‌های مخصوص جویدن، احتمالا کاهش طول عمر عصب کشی قابل لمس خواهد بود.

④ وسعت خرابی اولیه

میزان پیشرفت پوسیدگی و اینکه دندانپزشک مجبور به خارج کردن چه مقدار از دندان است، اهمیت زیادی روی نتیجه نهایی و ماندگاری آن دارد. وسعت خرابی با آسیب پذیر شدن دندان رابطه مستقیم دارد.

⑤وسعت عفونت در دندان

گاهی اوقات عفونت دندان باعث ایجاد نیاز به عصب کشی می‌شود. برخی از عفونت‌هایی که در ریشه دندان ایجاد می‌شوند، می‌توانند به مقدار قابل توجهی باعث از دست دادن استخوان‌ها شوند. در این صورت دندان ثبات کمتری خواهد داشت و ریسک عصب کشی نیز افزایش پیدا می‌کند.

7. علائم ناموفق بودن عصب کشی چیست؟

① تورم پس از عصب کشی دندان

تورم می تواند نشانه عفونت باشد که نیاز به اقدام سریع دارد.

② ترشحات عفونی

می‌تواند نشانه تشکیل آبسه دندان بوده که اغلب با درد همراه است. در نظر داشته باشید که ممکن است در برخی افراد احساس درد وجود نداشته باشد. بهرحال کنترل و معاینه هر نوع عفونت و ترشح ضروری است.

③ افزایش حساسیت

پس از درمان، ممکن است در برخی موارد مثل مصرف نوشیدنی‌های سرد و گرم احساس درد و ناراحتی کنید. همچنین موقع غذا خوردن یا فشار دادن دندان ها به هم احتمال ایجاد حساسیت وجود دارد.

④ درد پس از درمان ناموفق عصب کشی دندان

چنانچه بعد از درمان، درد شدیدی تجربه کردید یا اگر دندان احساس بهتری کرد و مجددا شروع به درد کرد، ممکن است عصب کشی به درستی انجام نشده باشد.

⑤ جوش روی لثه یا فک

جوش روی لثه یا فک می تواند نشانه دهنده عدم موفقیت عصب کشی دندان باشد.

⑥ آبریزش بینی و بوی بد دهان

ممکن است عفونت در دندان های عقب به سینوس ماگزیلاری سرایت کند. پس از ایجاد التهاب در سینوزیت ماگزیلاری، احتمالاً مشکلاتی مانند بوی بد دهان، گرفتگی و آبریزش بینی را تجربه کنید.

⑦ تغییر رنگ دندان

اگر تغییراتی در شکل و رنگ دندان خود مشاهده کرده‌اید، ممکن است نشانه عدم موفقیت درمان عصب کشی باشد.

8. عصب کشی دندان چقدر طول میکشد؟

مدت زمان لازم برای عصب کشی با توجه به وضعیت بیمار، موقعیت و تعداد کانال های ریشه دندان متفاوت است. به طور کلی زمان مورد نیاز برای عصب کشی بین 30 تا 90 دقیقه بوده؛ که کمترین زمان مربوط به دندان های قدامی و بیشترین زمان مربوط به دندان های خلفی و آسیاب است.

انجام عصب کشی دندان در کلینیک بارانا
هرچه تعداد ریشه و کانال دندان بیشتر باشد عصب‌کشی بیشتر طول می‌کشد.

9. آیا عصب کشی دندان برای کودکان ضروری است؟

چنانچه تصور می‌کنید چون دندان شیری دائمی نیست کشیدن آن، منطقی تر از عصب کشی است؛ باید بدانید کشیدن دندان شیری می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون از بین رفتن فضا برای رشد دندان دائمی، کاهش توانایی جویدن و صحبت کردن در کودک شود ، بنابراین نگه داشتن دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی مهم است.

10. درد دندان عصب کشی شده تا چند روز طبیعی است؟

تورم و درد تا ۳ روز بعد از عصب کشی طبیعی است.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به تمام سوالات احتمالی درباره عصب کشی که یکی از مهمترین درمان های دندانپزشکی و سریع‌ترین روش از بین بردن عفونت دندان است پاسخ دهیم. اگر نیاز به عصب کشی و ترمیم دندان دارید می توانید از خدمات عصب کشی مشهد با بهترین دندانپزشکان کلینیک بارانا استفاده کنید. این مجموعه با داشتن تیم مجربی متشکل از دندانپزشکان و متخصصان زیبایی و درمانی می تواند سلامت دندان‌های شما را تضمین کند.

شماره‌های تماس کلینیک📞: 05137609009 – 09157609009

ساعات پاسخگویی🕗: 9 الی 14 و 17 الی 20

بهترین مرکز دندانپزشکی مشهد
کلینیک بارانا ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی در مشهد؛ با کیفیت بالا و قیمتی مناسب
83 / 100

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×