» سلامتی » آیا با وجود پوکی استخوان می توان ایمپلنت کاشت؟
images 1695120650 65097d0a8da48 jpg
سلامتی

آیا با وجود پوکی استخوان می توان ایمپلنت کاشت؟

سپتامبر 19, 2023 7140688

بسیاری از افراد اغلب این سوال را از دندانپزشکان می پرسند که آیا در صورت ابتلا به پوکی استخوان می توان ایمپلنت دندان انجام داد یا خیر. خبر خوب این است که بله می توانید با وجود ابتلا به پوکی استخوان ایمپلنت های دندان را دریافت کنید.

البته حتما به خاطر داشته باشید که برای یک درمان موثر و نتیجه عالی، این جراحی به تخصص و زمان بهبودی خاصی نیاز دارد.  بر اساس اطلاعات به دست آمده، پوکی استخوان حدود 23 درصد از افراد بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. پوکی استخوان، استخوان های بدن شما را متخلخل و شکننده می سازد از جمله فک.

پوکی استخوان در درجه اول زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما مردان مسن نیز ممکن است از دست دادن استخوان را تجربه کنند.

از آنجایی که ایمپلنت های دندان برای موفقیت به یک استخوان فک محکم و متراکم متکی هستند، بسیاری از افراد نگران هستند که ایمپلنت شکست بخورد. اما خبر خوب این است که حتی اگر از پوکی استخوان رنج می برید، گزینه های ایمپلنت دندان در دسترس شما قرار دارد.

images 1695120650 65097d0a87471

ایمپلنت های دندان و پوکی استخوان

اگر از پوکی استخوان رنج می برید، متخصص ایمپلنت ابتدا تراکم استخوان فک شما را بررسی می کند. این معمولا با استفاده از سی تی اسکن انجام می شود. اگر استخوان فک شما به اندازه کافی متراکم باشد که بتواند ایمپلنت ها را پشتیبانی کند، جراحی ادامه می یابد.

با این حال، برخی از افراد در زمان نیاز به ایمپلنت دندان، دچار تحلیل استخوان شده اند. بسته به شدت از دست دادن استخوان، پزشک ایمپلنت شما ممکن است بتواند با استفاده از پیوند استخوان، استخوان فک را بازیابی نماید. البته قیمت ایمپلنت دندان ممکن است در این حالت تا حدی افزایش یابد. با ایمپلنت دیجیتال دیگر نیازی به نگرانی در اجرا و ایمپلنت ارزان در قیمت نیست.

پیوند استخوان، استخوان فک را قادر می سازد تا از ایمپلنت ها حمایت کند، حتی اگر مقداری توده استخوانی را از دست داده باشید.

در حال حاضر هیچ گونه منع مصرفی برای ایمپلنت دندان در بیماران مبتلا به پوکی استخوان وجود ندارد، اما ممکن است دوره تثبیت ایمپلنت طولانی تر باشد. به طور خلاصه، این واقعیت که شما پوکی استخوان دارید به این معنی نیست که نمی توانید ایمپلنت های دندانی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

بیس فسفونات ها و جراحی ایمپلنت

بیس فسفونات ها نوعی دارو هستند که اغلب برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان برای کاهش تحلیل استخوان تجویز می شوند. برخی از بیس فسفونات ها نه تنها از دست دادن استخوان را کاهش می دهند، بلکه می توانند استخوان را بازسازی کنند.

با این حال، این داروها ممکن است زمان بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان را کاهش دهند. درصد کمی از بیمارانی که دوزهای بالای بیس فسفونات مصرف می کنند ممکن است شکست ایمپلنت را تجربه کنند. اگر برای پوکی استخوان خود بیس فسفونات مصرف می کنید، حتما با متخصص در میان بگذارید.

images 1695120650 65097d0a8da48

سخن پایانی

در نهایت باید اذعان داشت که ایمپلنت دندان می تواند برای افراد مبتلا به پوکی استخوان انجام شود اما نیاز به قابلیت های خاصی دارد. در حقیقت، برای موفقیت ایمپلنت های دندانی و اتصال ایمپلنت به استخوانی قوی نیاز دارید. برای کاهش و مدیریت هزینه های خود می توانید از ایمپلنت قسطی استفاده کنید. بدون استخوان ‌های قوی، احتمالا زمان بیشتری طول می‌کشد تا ایمپلنت در استخوان ادغام شود، که به معنای زمان بهبودی طولانی‌ تری قبل از قرار دادن تاج‌ های نهایی است.

همه این متغیرها در درمان، پیدا کردن یک متخصص ایمپلنت دندان با تجربه در انجام ایمپلنت دندان برای افراد مبتلا به پوکی استخوان، به ویژه برای جایگزینی کامل قوس یا کامل دهان، مهم است. یک دندانپزشک با تجربه می تواند وضعیت شما را ارزیابی نموده و یک استراتژی عالی برای مقابله با پوکی استخوان شما و منجر به موفقیت ایمپلنت دندان به کار برد.

71 / 100

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×