» معرفی کسب و کار » 7 علت گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت + راه حل
معرفی کسب و کار

7 علت گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت + راه حل

ژانویه 16, 2024 91249

درختان عنصر مهمی در هر جا حتی در خانه هستند. آنها به خانه شخصیت و ارزش زیبایی می بخشند. با این حال، جنبه های منفی هم دارند. اگر درختان به خوبی نگهداری نشوند، می توانند به طور کامل سیستم لوله کشی خانه شما را خراب کنند. بله، اگر حواستان نباشد، درختان می توانند به چمن شما و لوله های آب و فاضلاب صدمه بزنند. به عنوان مثل ریشه درختان میتوانند وارد لوله ها شوند و مشکل گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت را به وجود بیاورند. اما سوال اینجاست اگر این اتفاق افتاد راه حل چیست چطور ریشه ها را از لوله فاضلاب خارج کنیم و گرفتگی آن را از بین ببریم؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد و راه حل هایی را برای از بین بردن ریشه داخل لوله فاضلاب توضیح میدهیم.

علت گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت

چرا ریشه درختان در لوله های فاضلاب شما رشد می کنند؟

درختان به دنبال رطوبت و مواد مغذی در خاک هستند و خط فاضلاب شما بهترین مکان برای تامین آن است. آنها عمدتاً توسط نشت های کوچک و ترک های موجود در لوله ها که رطوبت ایجاد می کنند، جذب می شوند. متأسفانه، هنگامی که ریشه ها به داخل خطوط نفوذ می کنند، به آرامی رشد می کنند و لوله را پر می کنند، و باعث ایجاد مشکلات متعددی در سیستم لوله کشی شما می شوند که باید فوراً به آنها رسیدگی شود.

رشد ریشه درختان در لوله ها باعث گرفتگی لوله ها می شود و می تواند به یک مشکل لوله کشی آزار دهنده تبدیل شود. اگر به موقع گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت را حل نکنید مطمئن باشید خسارات جبران ناپذیری به سیستم لوله کشی فاضلاب شما وارد می شود.

نشانه های وجود ریشه درخت در لوله های آب و فاضلاب

نشانه های وجود ریشه درخت در لوله های آب و فاضلاب

چگونه بفهمیم که آیا ریشه درخت در خطوط فاضلاب وجود دارد یا خیر؟

در اینجا علائمی که با بررسی آنها میتوانید متوجه شوید ریشه درختان در خطوط فاضلاب وجود دارند را توضیح داده ایم:

1. افزایش غیرمنتظره قبوض آب

آیا اخیراً به دلیل قبض آب بالا دچار شوک شده اید؟ اگر پاسخ مثبت است، لوله های خود را بررسی کنید. ممکن است مشکل جدی آسیب ناشی از نفوذ ریشه ها در لوله های شما وجود داشته باشد. ممکن است یک نشتی کوچک باعث جذب ریشه درختان شده باشد و با ورود ریشه ها به داخل لوله آب، نشتی آن بیشتر شده و باعث هدر رفت آب شود.

بنابراین یکی از دلایل افزایش قبض آب میتواند به همین دلیل باشد و سریعا برای رفع آن باید اقدام کنید.

2. تخلیه آهسته لوله های فاضلاب

وقتی ریشه های درخت به لوله های شما نفوذ می کنند، شروع به رشد و گسترش می کنند. در ابتدا ممکن است هیچ اثری مشاهده نکنید؛ با این حال، آنها می توانند باعث انسداد لوله یا حتی آسیب به آنها شوند زیرا رشد می کنند و گسترش می یابند. تخلیه آهسته در لوله های فاضلاب مثل آشپرخانه و توالت اولین نشانه پرچم قرمز است.

اگر متوجه تخلیه آهسته آب شدید، برای ریشه های درخت در خطوط فاضلاب خود بررسی کنید زیرا ممکن است علت همین موضوع باشد. برای بزا کردن گرفتگی لوله با ریشه درخت میتوانید از شرکت های لوله بازکنی تهران کمک بگیرید.

3. نشست بخشی از زمین

اگر لوله های شما آسیب جدی ناشی از ریشه داشته باشند، ممکن است بخشی از زمین در اطراف درخت دچار نشت شود و چیزی شبیه گودال درست شده باشد. رشد شدید ریشه های درختان در لوله ها می تواند باعث شکستن یا ترک خوردن لوله های شما شود و باعث نشت آب به خاک شود.

پس از نشت مداوم آب، آب در حیاط شما، باعث نشست زمین می شود. در این حالت، به یک متخصص نیاز دارید تا خط فاضلاب شما را بررسی کند زیرا انسداد ریشه در خطوط فاضلاب یک مشکل جدی است.

4. صدای قل قل عجیب در لوله فاضلاب

شاید شنیده باشید که آب موقع خروج از لوله صدایی شبیه قل قل بدهد. اینجا مشکل این صدا نیست بلکه گاهی اوقات ممکن است به دلیل کم شدن قطر لوله به خاطر گرفتگی این صدا شدید و خیلی عجیب به نظر برسد. در حقیقت این صدا ناشی از تلاش آب برای عبور از مانعی در لوله است.

هر زمان چنین صدایی را در لوله های خود شنیدید، بدانید که این نشانه وجود ریشه درخت در خط فاضلاب یا عامل دیگری است که سبب گرفتگی شده است و قبل از اینکه مشکل از کنترل خارج شود، سریع عمل کنید.

5. بوی نامطبوع فاضلاب از لوله

اگر از لوله تخلیه شما بوی نامطبوعی متصاعد می شود، احتمال وجود ریشه درخت در خط فاضلاب شما وجود دارد. هنگامی که ریشه های درخت خط فاضلاب را مسدود می کنند، باعث جمع شدن فاضلاب در یک نقطه می شود و بوی ناخوشایندی تولید می کند. اگر فاضلاب همچنان در محل انسداد ریشه های درخت انباشته شود، بوی آن بدتر خواهد شد.

6. گرفتگی منظم توالت

علامت دیگری از وجود ریشه درخت در لوله ها، گرفتگی منظم توالت است. هنگامی که ریشه های درخت به داخل لوله های شما نفوذ می کنند، دستمال توالت و سایر مواد را به دام می اندازند و باعث ایجاد انسداد شدید در لوله تخلیه توالت می شوند.

7. کاهش فشار آب ناگهانی

فشار کم ناگهانی آب در خانه شما یکی دیگر از نشانه های مسدود شدن لوله ها است. اگر احساس می کنید آب کافی از شیرها خارج نمی شود، ممکن است ریشه درختان مانع از جریان یافتن آب شود. در اینصورت باید به یک متخصص مراجعه کنید تا مشکل را برطرف نماید.

چگونه از شر ریشه ها در خط فاضلاب خلاص شویم؟

تا اینجا متوجه شده اید که چطور بررسی کنید که آیا احتمال وجود ریشه درخت در لوله ها وجود دارد یا نه. اما فرض کنید که میدانید در لوله ها ریشه وجود دارد، سوال اینجاست چطور باید آن را بدون کمک یک لوله بازکن از بین ببرید. شاید باور نکنید اما شما میتوانید با استفاده نمک این مشکل را حل کنید، با ما همراه باشید تا در ادامه آموزش دهیم چطور از نمک برای گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت استفاده نمایید.

1. سولفات مس به عنوان قاتل ریشه برای لوله ها

سولفات مس به عنوان قاتل ریشه برای لوله ها بسیار موثر است. این ماده عمدتاً در فروشگاه هایی که لوازم کشاورزی و باغبانی عرضه میکنند یافت می شود. این ماده یک علف کش طبیعی است و ریشه های کوچکی را که وارد لوله های شما می شوند از بین می برد. با این حال، استفاده از آن در سیستم فاضلاب سالم نیست. برای استفاده از آن، نصف فنجان از این ماده را در توالت بریزید و آن را بشویید. انجام این کار باعث رفع مشکل می شود.

2. سنگ نمک به عنوان قاتل ریشه

سنگ نمک دقیقاً مانند سولفات مس عمل می کند و برخلاف سولفات مس، سنگ نمک برای استفاده در سیستم های فاضلاب سالم نیز بی خطر است. با سنگ نمک، تنها به یک بار کاربرد برای از بین بردن ریشه ها نیاز دارید. با این حال، یک نکته مهم برای به خاطر سپردن این است که از نمک بیش از حد استفاده نکنید، چون می تواند درخت را مسموم کند.

اگرچه شستشوی نمک های ذکر شده در بالا می تواند ریشه های درخت را در خط فاضلاب از بین ببرد و دوباره جریان را برقرار کند، اما این یک راه حل دائمی نیست. بنابراین، برای حل این مشکل یک بار برای همیشه، به یک راه حل دائمی برای ریشه درخت نیاز دارید.

3. راه حل دائمی برای از بین بردن ریشه درخت

حمله ریشه به لوله های شما یکی از شرایطی است که قطعاً به کمک متخصص نیاز دارید. لوله بازکن ها ابزارهای خاص برای حذف ریشه ها از لوله های فاضلاب دارند.

به عنوان مثال استفاده از فنر برقی یا واتر جت میتواند به شما کمک کند تا برای همیشه ریشه ها را از بین ببرید و از شر این مشکل خلاص شوید.

ابزارهای مورد استفاده برای پاکسازی ریشه های درخت از خطوط فاضلاب

ابزارهای مورد استفاده برای پاکسازی ریشه های درخت از خطوط فاضلاب

برخی از ابزارهای مورد استفاده برای برداشتن ریشه ها از لوله های فاضلاب عبارتند از:

1. فنر برقی

فنر برقی برای پاکسازی ریشه های درخت از خط فاضلاب استفاده می شود. برای استفاده از این ابزار، آن را تا محل انسداد در لوله پایین می آورید. هنگامی که به ریشه می رسد، با چرخش ریشه را به خود میچسباند و آن را جدا میکند.

2. دستگاه هیدروجت (واترجت)

دستگاه هیدروجت نیز ابزار بسیار مفیدی برای پاکسازی ریشه های درخت از خط فاضلاب است. واترجت با استفاده از جریان های آب با فشار بالا کار می کند. این دستگاه آب را با فشار بیش از 4000 psi شلیک می کند، که می تواند ریشه های درخت را قطع و تجزیه کند.

راه کارهایی که میتوانید برای از بین بردن ریشه درخت از لوله فاضلاب استفاده کنید را توضیح دادیم. اگر شما هم راهی برای رفع این مشکل هستید خوشحال میشویم از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

اگر برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب با ریشه درخت نیاز به متخصص و شرکت لوله بازکنی دارید، ما شرکت آقای لوله بازکن را به شما پیشنهاد میدهیم. این شرکت، سرویسکاران بسیار زیادی دارد که اغلب تجربه بالایی در از بین بردن ریشه درخت داخل لوله دارند. در هر شرایط و هر نقطه از تهران باشید میتوانید از خدمات لوله بازکنی غرب تهران، شرق، شمال و جنوب استفاده کنید.

70 / 100

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 3.50

تعداد دیدگاهها: 1

  1. آواتار احمد
    احمد

    درود
    برای از بین بردن ریشه داخل لوله فاضلاب میشه اسید ریخت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×