» گردشگری » 3 تا از دیدنی ترین تالاب های ایران
تالاب
گردشگری

3 تا از دیدنی ترین تالاب های ایران

آوریل 13, 2023 90137

یکی از دلپذیرترین مقصدها طبیعتگردی تالاب هایی است که در گوشهوکنار ایران وجود دارند؛ تالاب ها و مرداب ها یکی از نابترین اکوسیستم‌ها در طبیعت شمار می آید. در این موضوع قصد داریم به شناسایی برخی از تالاب های مهم ایران بپردازیم که از جنبه اکوتوریستی بسیار غنیاند و انواع پوششهای گیاهی خاص، پوشش جانوری گوناگون و علیالخصوص پرندگان خاص مهاجر در برخی از آنها حضور دارند.

شاید با خود بگویید که جذاب ترین تالاب های ایران در شمال کشورند اما باید بگوییم در بخشهای دیگری از ایران عزیزمان نیز این شگفتی طبیعت به چشم میخورد. در ادامه لیست دیدنی ترین تالاب های ایران را به شما نمایش خواهیم داد.

دریاچه سراوان(تالاب سراوان)

چشمانداز طبیعی خوش‌منظره، درختان سر به آسمان کشیده، رودخانههای پرخروش و درخت‌زار بکر، بخشی از گیراییهای پیرامون دریاچه سراوان هستند؛ اما دریاچه سراوان مشهورترین جاذبه پارک جنگلی سراوان به شمار میرود. گردشگران زیادی در طول سال برای بازدید از مرداب سراوان به این منطقه سفر میکنند. سراسر استان گیلان را جنگلهای سبز و جاذبههای طبیعی فرا گرفته است که این استان را به یکی از پر ترددترین مقاصد گردشگری و طبیعت گردی در ایران تبدیل کرده‌اند.

تالاب سراوان

دریاچه سراوان کجاست؟

دریاچه سراوان در جهت چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است. این محدوده از اطراف بخش سنگر شهرستان رشت است و از قدیمیترین عرصههای جنگلی در ایران به شمار میرود. برای رفتن به دریاچه سراوان باید به پارک جنگلی سراوان در کیلومتر ۱۷ اتوبان رشت-قزوین بروید. این پارک در سمت غرب جاده قرار دارد.

پارک جنگلی سراوان در حد فاصل رشت تا سیاهکل، در محدوده وسیعی از جنگل سراوان قرار دارد. این پارک جنگلی از شرق به اتوبان رشت-قزوین، از جنوب به روستای کچا، از غرب به روستای بهدان و از شمال به جاده نیروگاه میرسد.

مرداب دیوک

مرداب دیوک، یکی از مرداب‌های وهم‌انگیز ایران است که در استان مازندران قرار دارد و از جمله جاهای دیدنی کلاردشت به شمار می‌آید. دریوک در مسیر جنگلی و در میان درختان پرشاخ‌وبرگ و انبوه کلاردشت قرار گرفته است و با کمی ‌پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید. ضمن اینکه از هوای جنگل و صدای پرندگان لذت می‌برید، منظره‌ اعجاب‌انگیز مرداب جلوی چشم‌تان نمایان می‌شود.

مرداب دیوک تا حدودی ناشناخته است و همین موضوع جذابیت سفر به این منطقه را دوچندان می‌کند. با کجارو همراه باشید تا از این شگفتی طبیعی زیبا بیشتر به شما بگوییم.

مرداب دیوک مرداب دیوک2

فصل پاییز در این منطقه، با لباس رنگ به رنگ درختان و صدای خش‌خش برگ‌ها در زیر پا، منظره‌ای رویایی به وجود می‌آورد؛ هرچند که سرمای زمستان و بارندگی، سفر به این منطقه در فصل سرد را قدری دشوار می‌کند. به‌طور کلی می‌توان نیمه اول سال را بهترین زمان سفر به مرداب دیوک دانست.

مرداب دیوک کجاست؟

مرداب دیوک که از جاهای دیدنی استان مازندران است، در فاصله‌ ۱۹۸ کیلومتری شهر تهران و در نزدیکی روستای پیمبور کلاردشت قرار دارد و علاوه بر چهار ساعت رانندگی، مسافتی حدود چهار کیلومتر هم پیاده‌روی دارد.

مرداب هسل 

مرداب هسل با نام تالاب کنیچال هم شناخته می‌شوداین تالاب در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و کمتر از یک هکتار مساحت داردمرداب هسل از باران‌های موسمی پر می‌شود بنابراین در فصل‌های بارندگی عمق آن به بیش از ۱۵ متر می‌رسد اما در فصل تابستان آب مرداب تقریبا تبخیر می‌گردددر اواسط تابستان کف تالاب مشخص می‌شود و جز گل و لای چیزی باقی نمی‌ماندجانوران مختلفی در اطراف تالاب زندگی می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها لاک پشت‌ها و دو زیستان دیگر می‌باشند.

مرداب هسل

 در فصل پاییز شنیدن صدای پرندگان و مخصوصا دارکوب‌ها در اطراف تالاب بسیار لذت بخش استپوشش گیاهی اطراف تالاب بسیار متنوع می‌باشد برای مثال ممرز، راش، داغداغان، راش، آزاد، شمشاد، سیب ترش جنگلی، انجیر جنگلی، انار جنگلی، بابونه، فشکی واش، زمنج و.. از جمله این درختان می‌باشنددر سفر به مازندران و شهر چالوس حتما سری به مرداب هسل بزنید و از این بهشت گمشده بازدید کنید.

مرداب هسل در میان جنگلی انبوه و زیبا واقع شده و در هر فصلی دارای زیبایی ها و چشم انداز متفاوت و منحصر به فرد است. این مناظر از ابتدای راه برای رسیدن به مرداب هسل آغاز شده و هر گامی به سوی مرداب برداشته می شود به زیبایی های آن اضافه می شود.

مرداب هسل کجاست؟

در نزدیکی روستای سینوا، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان چالوس و در مجاورت مرزن آباد، مردابی زیبا با چشم اندازی فوق العاده و منحصر به فرد به نام هسل وجود دارد.

 

منبع :اقامت 24

90 / 100

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×